Historia wieńców adwentowych zrodziła się w pod koniec lat 30. XIX wieku. Johann Wichern, niemiecki pastor i opiekun porzuconych dzieci, zachodził w głowę, w jaki sposób może umilić im czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Tak oto powstał pierwszy wieniec adwentowy. Był to jednak nie lada wieniec, składał się bowiem z drewnianego koła, wielkością zbliżonego do koła powozu, a także 24 świec – po jednej na każdy dzień, który pozostał do Bożego Narodzenia. Pastor pragnął podarować dzieciom choćby namiastkę rodzinnej atmosfery. Dlatego codziennie zapraszał dzieci do wspólnej modlitwy i zapalania kolejnej świecy. Tak powstał zwyczaj, który jest dziś kultywowany w niemal całej Europie i na świecie. W Polsce tradycja ta ma swój początek w latach 20. XX wieku, we Wrocławiu. 

Wieńce adwentowe są naznaczone silną symboliką. Wykorzystywane do ich tworzenia rośliny iglaste (jodła, świerk, cis czy sosna), mają symbolizować życie oraz wspólnotę. Również ich kształt nie jest przypadkowy, bowiem nawiązywać ma do nieskończoności – nie mają więc ani początku, ani końca. Świece są metaforą ciepła i światła, a także zależnego od nich istnienia. Dziś spotykamy głównie wieńce o czterech świecach, z których każda reprezentuje kolejną niedzielę adwentu. Pierwsza ze świec jest Świecą Nadziei, druga Pokoju, trzecia Radości, czwarta zaś Miłości.

Wieńce adwentowe, a raczej ich rozmiar, stają się również przedmiotem zawodów. Obecnie rekord należy do mieszkańców szwajcarskiej gminy Mosnang. Ich wieniec osiągnął 120 metrów średnicy i 400 metrów obwodu. Wyposażony został w cztery świecie elektryczne, każda o wysokości niemal 6 metrów. 

To z pewnością piękna tradycja, która przynosi radość nie tylko dzieciom. Pachnące i zapowiadające dobrą nowinę wieńce adwentowe, pomagają nadać wnętrzom wyjątkowej i wzniosłej atmosfery. Miłośnicy minimalizmu wybierają zwykle te nieco surowe i dostojne, oszczędnie zdobione wianki adwentowe. Tych uwielbiających blask, z pewnością skuszą wersje z czerwonymi i złotymi dodatkami. Z pewnością każdy można znaleźć swój sposób na to, by odliczać pozostałe do świąt dni. 

 Oczekiwanie na Boże Narodzenie to jeden z najwspanialszych momentów roku. Warto zapewnić mu odpowiednią oprawę, która będzie cieszyła oko i ducha. Wianki adwentowe to jeden z najlepszych – i najpiękniejszych – sposobów na to, by poczuć magię zbliżających się świąt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.