Kontakt z naturą to jeden z najlepszych środków na poprawę nastroju. Lasy w słoiku, to jeden z najlepszych sposobów na to, by być zawsze blisko niej. Zdobią więc domy, instytucje, gabinety i biura, pozwalając cieszyć się kojącą zielenią. Wydaje się jednak, że nie jest to tak młody trend jak sądzimy. 

Jedna z teorii mówi o tym, że już kilka stuleci temu, hodowli lasów w szkle oddawali się Chińczycy. Inna zaś przyjmuje, że powstanie tego pomysłu odpowiada XVIII-wieczny brytyjski lekarz, który w wolnym czasie parał się botaniką. I jak w wielu wypadkach, odkrycie możliwości stworzenia mikroklimatu w butelce, było dziełem przypadku. Znane dziś skrzynki Warda, nazywane tak zostały właśnie na cześć ich pomysłodawcy i zainteresowanego roślinami lekarza, dr. Nathaniela Warda.

Rośliny w szkle doskonały pomysł na prezent, również dla tych, którym trudno utrzymać jest tradycyjne kwiaty w dobrym stanie.

Nie oznacza to jednak, że las w szkle nie ma swoich wymagań. Zamknięte kompozycje powinny składać się raczej z roślin, które dobrze znoszą wilgoć. Nie powinny być również wystawione na bezpośrednie działanie słońca – ani latem, ani zimą. Niezwykle ważna jest również szczelność słoika lub butelki, dzięki czemu las będzie w stanie wytworzyć własny mikroklimat. Z kolei otwarte systemy potrzebują częstszego podlewania i należytego dobory wody, szczególnie jeśli znajduje się w nich mech (powinna być to woda destylowana lub tzw. deszczówka). Warto pamiętać, że naturalne dekoracje zawierające sukulenty, są bardziej światłolubne. Lepiej znoszą również wahania temperatury. 

Odpowiednio dobrane rośliny i podłoże, są oczywiście najważniejsze dla udanej kompozycji. Pod okiem specjalistów powstają dekoracje, które cieszą oko, nie będąc przy tym zbytnio wymagającymi elementami wystroju. Dlatego zaklęte w szkle rośliny, to dobry pomysł na prezent dla tych, którzy „nie mają ręki” do kwiatów. Pięknie dopełniają utrzymane w minimalistycznym stylu wnętrza, ale pozwalają też wprowadzić nieco błogości, w działających w szalonym tempie biurach. Te zamknięte świetnie sprawdzą się również w dziecięcych pokojach, nie tylko jako dekoracja. Obserwowanie zmian, jakie zachodzą w zamkniętym świecie roślinnym, może być bardzo rozwijające dla małych botaników. 

Mamy nadzieję, że stworzony przez Florempol katalog roślinnych dekoracji w szkle, pozwoli Państwu znaleźć opcję idealną dla siebie. To bardzo ważne, by otaczać się naturą, bowiem to również ona łagodzi obyczaje.